Background-image
Partners
Easy+Fund+Rasing
Reeds
Counties Round up 2/ Team Bath Meet

 

 

Counties Round up 2

 

Wantage swimmers put in some great performances at the 2 main counties weekends. The club finished 4th in junior and overall points , finishing ahead of all medium and small clubs in the Oxon and North Bucks county area. Well done Wantage swimmers and coaches. Big thanks go to Bruce Rennie for all his time, Russell , Rachel and Rebecca  for poolside help ,our parents who officiated and those that happily took on volunteering roles in order for the championships to take place.

A big thankyou to Oliver and Christine at ONB and all their volunteer helpers in the smooth running of the event.

Short Course Club Records broken at county champs main weekends :

James Bunyard(17) 50m free, 200m free, 50m breast

Geo Ratouly (15) 50m free, 100m free, 200m free, 50m fly, 50m back, 50m breast.

Sunni Johnson (13) 200m breast, 100m fly, 200m fly, 50m fly, 200m IM

Freddie James (16) 100m fly,200m back, 200m IM

Lucy Gotta (18) 100m free

Ellie Parker (14) 100m back, 50m free, 200m free

Fiona McInnes (14) 200m fly, 100m fly

James Camden (18) 50m fly

Well done to Sunni Johnson who won Gold in all 16 of his age group events.

 

Oxon & N Bucks ASA - County Championships - 07-Jan-18 to 11-Feb-18

Team Rankings - Through Event 521

Combined Team Scores

Place Team Points

1 City Of Oxford SC City Of Oxford SC 2,539

2 Maxwell Swim Club Ltd Maxwell Swim Club Ltd 1,321

3 City of Milton Keynes SC City of Milton Keynes SC 1,313

4 Wantage White Horses Swimming Wantage White Horses Swimming  697. 50

5 Abingdon Vale SC Abingdon Vale SC 587

6 Newport Pagnell SC Newport Pagnell SC 413

7 Aylesbury & District SC Aylesbury & District SC  342. 50

8 Witney and District Witney and District  323. 50

9 Didcot Barramundi Swim Club Didcot Barramundi Swim Club 204

10 Thame Swimming Club Thame Swimming Club 200. 50

11 Bicester Blue Fins Asc Bicester Blue Fins Asc 126

11 4 Shires SC 4 Shires SC 126

13 Bourne End Bourne End 114

14 Kidlington & Gosford Kidlington & Gosford 74

15 Bletchley & District Swim Club Bletchley & District Swim Club 14

16 Banbury Swimming Club Banbury Swimming Club 10

Total 8,405.00

 

Oxon & N Bucks ASA - County Championships - 07-Jan-18 to 11-Feb-18

Team Rankings - Through Event 521

10-13 Combined Team Scores

Place Team Points

1 City Of Oxford SC City Of Oxford SC 694

2 Maxwell Swim Club Ltd Maxwell Swim Club Ltd 559

3 City of Milton Keynes SC City of Milton Keynes SC 388. 50

4 Wantage White Horses Swimming Wantage White Horses Swimming  327

5 Abingdon Vale SC Abingdon Vale SC 198

6 Newport Pagnell SC Newport Pagnell SC 187. 50

7 Witney and District Witney and District 172

8 Bourne End Bourne End 113

9 4 Shires SC 4 Shires SC 99

10 Didcot Barramundi Swim Club Didcot Barramundi Swim Club 81

11 Aylesbury & District SC Aylesbury & District SC 68. 50

12 Bicester Blue Fins Asc Bicester Blue Fins Asc 48

13 Thame Swimming Club Thame Swimming Club 26. 50

14 Kidlington & Gosford Kidlington & Gosford 20

15 Banbury Swimming Club Banbury Swimming Club 10

16 Bletchley & District Swim Club Bletchley & District Swim Club 6

Total 2,998.00

 

Team Bath Long Course Meet 17/18th Feb

 

A small group of swimmers attended the first long course meet of the season, at Hengrove Park Bristol, for Long Course race practice before the National qualifying window opens in March.

A good haul of medals and long Course club records for :

Sunni Johnson (13) 400m free, 200m fly

Isobel McInnes (16) 50m breast

Libby Gotta (14) 200mIM, 200m Breast

Freddie James ( 16) 400m IM

Thanks to Bruce, Rachel and Rebecca (poolside), and parents who officiated.

Here’s to some great swims at High Wycombe in March , first National qualifying meet.