Background-image
Partners
TYR
Swimpath
SwimMark+Essential
SwimMark+Network
Exciting Results from Youth Swimmers at SW Summer Regional Championships

Twenty two Team Bath AS Youth Swimmers competed at the Swim England South West Regional Championships in Plymouth 5-7 May 2018 and achieved some excellent results bringing home a total of 22 Medals for the Team – 4 Gold, 10 Silver and 8 Bronze -  while achieving a plethora of individual Personal Best times in both heats and finals over the weekend.

Championship Gold Medal performances came from Stella Cookson (50 Breast), Laura McNab (100 Free), Ethan McNeil (200 Breast) and Alex Sharman (200 Fly); with individual Silver Medals also being won by Alice Barton (50 Back), Alex Sharman (100 Fly), Ethan McNeil (100 Breast, 400IM, 200 Fly) and Laura McNab (50 Free).  Team Silver also came for the Girls (17+) 4x100m Relay Team -  Laura McNab, Misty Marshall-Welling, Rhiannon Bowen and Amy Gordon who built on their achievement at Summer Nationals in 2017. Team Bath AS Bronze Medalists were Matt Hardick (100 Breast), Lucas Lawman (400 IM), Alice Barton (100 & 200 Back), Rhiannon Bowen (200 Free), Stella Cookson (200 Breast), Lily Cookson (200 Fly) and Sam Hammond (800 Free).

Tweeting from the event, Team Bath AS Head Coach, Chris Alderton said: “I couldn’t be more proud  of our Team Bath AS swimmers, no matter if they are having  a great meet or a challenging meet, they are taking everything in their stride, always smiling, are professional and supporting their teammates.”

The complete list Team Bath AS Finalists were:

 

    Lucas Lawman (16)

200 Breast (5th), 200 IM (5th), 400 IM (3rd), 200 Back (7th)

 

    Peter Mould (16)

200 Breast (7th), 100 Breast (4th)

 

    Matt Hardick (16)

200 Breast (6th), 100 Breast (3rd), 50 Breast (5th)

 

    Ethan McNeil (16)

200 Breast (1st), 200 IM (4th), 400 IM (2nd), 100 Breast (2nd), 200 Fly (2nd)

    Dylan Hood (17+)

200 Breast (5th)

 

    Rhiannon Bowen (17+)

200 IM (9th), 100 Free (9th), 200 Free (3rd)

 

    Finlay Saunders (15)

50 Back (7th), 100 Back (6th)

 

    Stella Cookson (17+)

200 Breast (3rd), 50 Breast (1st), 100 Breast (4th)

 

    Lily Cookson (16)

50 Fly (9th), 200 Fly (3rd)

 

    Laura McNab (17+)

100 Free (1st), 50 Free (2nd)

 

    Alex Sharman (16)

50 Fly (5th), 100 Fly (2nd), 200 Fly (1st)

 

    Alice Barton (15)

50 Back (2nd), 100 Back (3rd), 200 Back (3rd), 400 Free (4th), 200 Free (6th)

    Maddi Aldam-Gates (16)

50 Free (6th)

 

    Flossie Ball (16)

50 Free (9th), 100 Fly (6th)

 

    Amy Gordon (16)

200 Free (9th)

 

    Mark Edmundson (17+)

200 Back (5th), 100 Back (5th)