Background-image
Medway Championships 3 - Results

Medways Gala 3 Results 27th April 2019

 

EVENT 42 Womens Open 200m IM                

10/16 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

6.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     2:39.91                                                           

8.       Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     2:41.22                                                           

Open Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

8.       Amelia Ray                                  (01)     Gravesend                     2:39.85                                                           

9.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     2:39.91                                                           

11.     Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     2:41.22                                                           

                                                                                                       

 

EVENT 43 Boys 10 Yrs 50m Freestyle          

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Jason Nsirim                                (09)     Gravesend                        34.03                                                            

4.       Philip Dobrzaniecki                       (09)     Gravesend                        40.39                                                            

5.       Sam Reddin                                (09)     Gravesend                        40.76                                                                                                                                    

7.       Alexandru Dumitru                       (09)     Gravesend                        43.04                                                            

                                                                                                       

 
 
 

EVENT 44 Mens Open 100m Freestyle           

11 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

5.       Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:30.14                                                           

7.       Finn Bannister                             (08)     Gravesend                     1:33.84                                                           

8.       Jacob Glock                                 (08)     Gravesend                     1:34.04                                                           

 

12 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

1.       Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:06.00                                                           

5.       Joshua Nsirim                              (07)     Gravesend                     1:14.13                                                           

10.     Zach Young                                (07)     Gravesend                     1:19.93                                                                                                                                   

13.     Taylor Bowley                              (07)     Gravesend                     1:22.07                                                           

14.     Hayden Kumar                            (07)     Gravesend                     1:24.84                                                           

15.     Liam Luxford                               (07)     Gravesend                     1:27.59                                                           

                                                                                                       

13 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

3.       Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:09.15                                                           

5.       Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:14.42                                                           

 

14 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

10.     Daniel Oliver                                (05)     Gravesend                     1:05.82                                                           

16.     Samuel Glock                               (05)     Gravesend                     1:27.87                                                           

 

15 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

1.       Angel Gruev                                (04)     Gravesend                        55.91                                                            

10.     James Long                                (04)     Gravesend                     1:06.01                                                           

 

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

8.       Max Owen                                   (03)     Gravesend                     1:10.29                                                           

          

 
 
 

EVENT 45 Girls 10 Yrs 50m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Calli Ramsay                                (09)     Gravesend                        44.74                                                            

3.       Isabella Arundell                          (09)     Gravesend                        46.65                                                            

6.       Paige Martin                                (09)     Gravesend                        52.86                                                            

14.     Emily Joyce                                  (09)     Gravesend                     1:00.27                                                           

                                                                                                       

18.     Evie Hoare                                  (09)     Gravesend                     1:02.67                                                           

19.     Hannah Bailey                             (09)     Gravesend                     1:04.70                                                           

          

 
 
 

EVENT 46 Womens Open 100m Breaststroke      

11 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

3.       Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:36.81                                                           

11.     Leanne Reddin                           (08)     Gravesend                     2:02.07                                                           

15.     Eloise Simmons                            (08)     Gravesend                     2:10.63                                                           

          Zoe Rose                                    (08)     Gravesend                     DQ T  2L                                                          

          

12 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

5.       Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:34.71                                                           

9.       Nicole Till                                     (07)     Gravesend                     1:42.24                                                           

17.     Ellise Hoare                                 (07)     Gravesend                     1:54.28                                                           

 

13 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

7.       Julia Ciuche                                 (06)     Gravesend                     1:37.55                                                           

11.     Jyosna Rai                                  (06)     Maidstone                      1:44.08                                                           

13.     Bethan Mount                             (06)     Gravesend                     1:45.63                                                           

16.     Daisy Joyce                                 (06)     Gravesend                     1:54.84                                                           

17.     Bonnie O'Brien                             (06)     Gravesend                     1:55.80                                                           

 

14 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

10.     Chloe Summers                           (05)     Gravesend                     1:50.23                                                           

 

15 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

2.       Nell Young                                  (04)     Gravesend                     1:22.67                                                           

3.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:23.84                                                           

                                                                                                            

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

1.       Amelia Ray                                  (01)     Gravesend                     1:20.19                                                           

4.       Athina Smallwood                        (01)     Gravesend                     1:22.13                                                           

5.       Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:26.25                                                           

          

 
 
 
 
 

EVENT 49 FINAL OF EVENT 43 Boys 10 Yrs 50m Freestyle          

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Jason Nsirim                                (09)     Gravesend                        34.07                                                            

2.       Sebastian Harmer                        (09)     Maidstone                         36.38                                                            

3.       Alfie Gomer                                  (09)     Maidstone                         37.66                                                            

4.       Philip Dobrzaniecki                       (09)     Gravesend                        38.23                                                            

5.       Sam Reddin                                (09)     Gravesend                        38.99                                                            

6.       Lucas Hayes                               (09)     Larkfield                            42.73                                                            

 
 
 

EVENT 50 FINAL OF EVENT 44 Mens 11 Yrs 100m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Matthew Hein                              (08)     Maidstone                      1:12.63                                                           

2.       Samuel Bennett                           (08)     Maidstone                      1:16.33                                                           

3.       Daniel Harding                            (08)     Larkfield                         1:19.28                                                           

4.       Ben Hardy                                   (08)     Larkfield                         1:20.78                                                           

5.       Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:30.71                                                           

6.       Luke Outram                               (08)     Maidstone                      1:32.21                                                           

 
 
 

 

 

EVENT 51 FINAL OF EVENT 44 Mens 12 Yrs 100m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:05.82                                                           

2.       Frank Chadwick                           (07)     Maidstone                      1:06.66                                                           

3.       Jasper Nobes                              (07)     Larkfield                         1:08.70                                                           

4.       Max Beavington                           (07)     Beachfield                      1:12.04                                                           

5.       Marcus Richards                          (07)     Maidstone                      1:14.45                                                           

6.       Joshua Nsirim                              (07)     Gravesend                     1:15.77                                                           

 
 
 

EVENT 52 FINAL OF EVENT 44 Mens 13 Yrs 100m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Evan Norris                                  (06)     Beachfield                      1:05.00                                                           

2.       Charles Stanley                           (06)     Maidstone                      1:07.83                                                           

3.       Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:09.34                                                           

4.       James Lloyd-Jones                      (06)     Maidstone                      1:16.11                                                           

5.       Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:16.12                                                           

          Joshua Prendergast                    (06)     Beachfield                      DQ ST                                                              

 
 
 

EVENT 53 FINAL OF EVENT 44 Mens 14 Yrs 100m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Andrew Gore                               (05)     Larkfield                         1:00.26                                                           

2.       Matt Burrows                               (05)     Maidstone                      1:00.30                                                           

3.       Oliver Moore                                (05)     Larkfield                         1:02.16                                                           

4.       Toby Hardy                                 (05)     Larkfield                         1:02.58                                                           

5.       George Baster                             (05)     Maidstone                      1:03.23                                                           

6.       Finley Courtier                             (05)     Larkfield                         1:05.10                                                           

 
 
 

EVENT 54 FINAL OF EVENT 44 Mens 15 Yrs 100m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Angel Gruev                                (04)     Gravesend                        56.78                                                            

2.       Oliver Isaacs                                (04)     Beachfield                         57.81                                                            

3.       Adam Broomfield                          (04)     Maidstone                         59.04                                                            

4.       Joshua Baar                                (04)     Beachfield                      1:00.50                                                           

5.       Oscar Siverland-Bishop                 (04)     Larkfield                         1:02.62                                                           

6.       James Mansfield                          (04)     Larkfield                         1:04.07                                                           

 
 
 

EVENT 55 FINAL OF EVENT 44 Mens 16 Yrs/Over 100m Freestyle    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Brandon Harris                            (03)     Beachfield                         55.07                                                            

2.       Oliver Durrant                              (00)     Beachfield                         55.43                                                            

3.       Oliver Tritton                                (02)     Maidstone                         56.72                                                            

4.       Dexter Lam                                 (02)     Black Lion                         59.65                                                            

5.       Ethan Gear                                 (03)     Sittingbourne                 1:01.73                                                           

6.       Adam Chruscinski                         (03)     Maidstone                      1:03.66                                                           

 
 
 

EVENT 56 FINAL OF EVENT 45 Girls 10 Yrs 50m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Calli Ramsay                                (09)     Gravesend                        45.07                                                            

2.       Kara Redford                              (09)     Larkfield                            45.26                                                            

3.       Isabella Arundell                          (09)     Gravesend                        46.55                                                            

4.       Isobelle Coulter                           (09)     Maidstone                         51.73                                                            

5.       Amelia Sensier                             (09)     Sittingbourne                    53.45                                                            

6.       Paige Martin                                (09)     Gravesend                        54.08                                                            

 
 
 

EVENT 57 FINAL OF EVENT 46 Womens 11 Yrs 100m Breaststroke    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Isla Healy                                    (08)     Sittingbourne                 1:31.14                                                           

2.       Willow Kienlen                              (08)     Beachfield                      1:35.76                                                           

3.       Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:35.77                                                           

4.       Amelia James                               (08)     Maidstone                      1:40.48                                                           

5.       Olivia Pieri                                    (08)     Beachfield                      1:40.81                                                           

          Mia Pope                                     (08)     Sittingbourne                 DQ SA  1L                                                        

 
 
 

EVENT 58 FINAL OF EVENT 46 Womens 12 Yrs 100m Breaststroke    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Evie Smith                                    (07)     Maidstone                      1:21.36                                                           

2.       Nicole Quiller                                (07)     Maidstone                      1:21.53                                                           

3.       Hannah Murphy                          (07)     Maidstone                      1:30.64                                                           

4.       Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:31.13                                                           

5.       Ella Redford                                (07)     Larkfield                         1:32.18                                                           

6.       Faith Harris                                  (07)     Beachfield                      1:37.36                                                           

 
 
 

EVENT 59 FINAL OF EVENT 46 Womens 13 Yrs 100m Breaststroke    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Caitlin Calverley                           (06)     Maidstone                      1:21.17                                                           

2.       Abbie Outram                              (06)     Maidstone                      1:26.42                                                           

3.       Amy Conner                                (06)     Maidstone                      1:26.45                                                           

4.       Hannah Shibli                              (06)     Larkfield                         1:27.94                                                           

5.       Kayla Moerman                            (06)     Beachfield                      1:28.91                                                           

6.       Lilly-Rose Burke                           (06)     Beachfield                      1:35.58                                                           

 
 
 

EVENT 60 FINAL OF EVENT 46 Womens 14 Yrs 100m Breaststroke    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Caitlin Ebbage                             (05)     Beachfield                      1:17.87                                                           

2.       Erin Nisbet                                   (05)     Beachfield                      1:19.27                                                           

3.       Holly Geake                                 (05)     Beachfield                      1:20.85                                                           

4.       Harriet Hughes                            (05)     Maidstone                      1:26.31                                                           

5.       Jessica Bonner                            (05)     Larkfield                         1:34.44                                                           

6.       Leah Easom                                (05)     Sittingbourne                 1:36.24                                                           

 
 
 

EVENT 61 FINAL OF EVENT 46 Womens 15 Yrs 100m Breaststroke    

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Lily Durnford                                (04)     Beachfield                      1:21.07                                                           

2.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:21.93                                                           

3.       Nell Young                                  (04)     Gravesend                     1:22.93                                                           

4.       Grace Dolman                             (04)     Beachfield                      1:25.67                                                           

5.       Mya Diboll                                    (04)     Maidstone                      1:28.03                                                           

6.       Rebecca Phillips                           (04)     Maidstone                      1:33.35                                                           

 
 
 

EVENT 62 FINAL OF EVENT 46 Womens 16 /Over 100m Breaststroke  

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Amelia Ray                                  (01)     Gravesend                     1:20.27                                                           

2.       Lauren Braddon                          (01)     Maidstone                      1:20.87                                                           

3.       Hope Paice                                 (02)     Maidstone                      1:21.79                                                           

4.       Athina Smallwood                        (01)     Gravesend                     1:23.61                                                           

5.       Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:25.90                                                           

6.       Esther Gray                                 (02)     Maidstone                      1:28.58                                                           

 

 

                                                       

 

 

 

EVENT 62 FINAL OF EVENT 46 Womens 16 /Over 100m Breaststroke  

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Amelia Ray                                  (01)     Gravesend                     1:20.27                                                           

2.       Lauren Braddon                          (01)     Maidstone                      1:20.87                                                           

3.       Hope Paice                                 (02)     Maidstone                      1:21.79                                                           

4.       Athina Smallwood                        (01)     Gravesend                     1:23.61                                                           

5.       Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:25.90                                                           

6.       Esther Gray                                 (02)     Maidstone                      1:28.58