Background-image
Medwa Championships 4 Results

 

Medway Championships 2019 14thSeptember

                                                    Session – 4 at Mote Park

 

 

 

EVENT 64 Mens Open 200m IM                  

10/16 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

9.       James Long                                (04)     Gravesend                     2:39.07                                                           

13.     Thomas Long                              (07)     Gravesend                     2:46.89                                                           

14.     Charles Stanley                           (06)     Maidstone                      2:48.27                                                           

Open Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

15.     James Long                                (04)     Gravesend                     2:39.07                                                           

19.     Thomas Long                              (07)     Gravesend                     2:46.89                                                           

25.     Marcus Richards                          (07)     Maidstone                      3:04.91                                                           

26.     James Ellaway                             (06)     Maidstone                      3:09.12                                                           

 

 

EVENT 65 Girls 10 Yrs 50m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

2.       Calli Ramsay                                (09)     Gravesend                        33.38                                                            

4.       Isabella Arundell                          (09)     Gravesend                        35.64                                                            

8.       Nicola Muszalska                          (09)     Gravesend                        37.93                                                            

12.     Tabitha Crook                             (09)     Gravesend                        40.68                                                            

14.     Hannah Bailey                             (09)     Gravesend                        41.22                                                            

16.     Evie Hoare                                  (09)     Gravesend                        42.81                                                                                                                  

18.     Emily Joyce                                  (09)     Gravesend                        44.52                                                            

19.     Yananaw Manase                       (09)     Gravesend                        56.95                                                            

          

 

 

 

EVENT 66 Womens Open 100m Freestyle         

11 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

 

1.       Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:10.68                                                           

9.       Zoe Rose                                    (08)     Gravesend                     1:20.92                                                           

16.     Leanne Reddin                           (08)     Gravesend                     1:27.19                                                           

17.     Eloise Simmons                            (08)     Gravesend                     1:27.58                                                           

12 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

2.       Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:04.79                                                           

10.     Nicole Till                                     (07)     Gravesend                     1:16.01                                                           

13.     Nieve Rousell                              (07)     Gravesend                     1:17.45                                                           

16.     Ellise Hoare                                 (07)     Gravesend                     1:19.74                                                           

13 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

10.     Julia Ciuche                                 (06)     Gravesend                     1:14.79                                                           

11.     Daisy Joyce                                 (06)     Gravesend                     1:19.52                                                           

14 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

3.       Natasha Goodyear                      (05)     Gravesend                     1:05.37                                                           

12.     Laila Khraud                                (05)     Gravesend                     1:26.09                                                           

13.     Chloe Summers                           (05)     Gravesend                     1:26.69                                                           

15 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

5.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:06.63                                                           

7.       Holly Rousell                                (04)     Gravesend                     1:11.11                                                           

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

8.       Athina Smallwood                        (01)     Gravesend                     1:07.08                                                           

9.       Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:07.41                                                           

10.     Natasha Scott                             (03)     Gravesend                     1:08.50                                                           

10/16 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

6.       Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:04.79                                                           

9.       Natasha Goodyear                      (05)     Gravesend                     1:05.37                                                           

17.     Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:06.63                                                           

19.     Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:07.41                                                           

22.     Natasha Scott                             (03)     Gravesend                     1:08.50                                                           

29.     Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:10.68                                                           

30.     Holly Rousell                                (04)     Gravesend                     1:11.11                                                           

43.     Julia Ciuche                                 (06)     Gravesend                     1:14.79                                                                                                                                   

47.     Nicole Till                                     (07)     Gravesend                     1:16.01                                                           

52.     Nieve Rousell                              (07)     Gravesend                     1:17.45                                                           

60.     Daisy Joyce                                 (06)     Gravesend                     1:19.52                                                           

61.     Ellise Hoare                                 (07)     Gravesend                     1:19.74                                                           

67.     Zoe Rose                                    (08)     Gravesend                     1:20.92                                                           

77.     Laila Khraud                                (05)     Gravesend                     1:26.09                                                           

79.     Chloe Summers                           (05)     Gravesend                     1:26.69                                                           

82.     Leanne Reddin                           (08)     Gravesend                     1:27.19                                                           

83.     Eloise Simmons                            (08)     Gravesend                     1:27.58                                                                                                                                   

Open Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                         Cat                  Time                                                                 

11.     Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:04.79                                                           

14.     Natasha Goodyear                      (05)     Gravesend                     1:05.37                                                           

22.     Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:06.63                                                           

24.     Athina Smallwood                        (01)     Gravesend                     1:07.08                                                           

25.     Georgia McKean                          (03)     Gravesend                     1:07.41                                                           

28.     Natasha Scott                             (03)     Gravesend                     1:08.50                                                           

37.     Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:10.68                                                           

38.     Holly Rousell                                (04)     Gravesend                     1:11.11                                                           

51.     Julia Ciuche                                 (06)     Gravesend                     1:14.79                                                           

55.     Nicole Till                                     (07)     Gravesend                     1:16.01                                                           

60.     Nieve Rousell                              (07)     Gravesend                     1:17.45                                                           

68.     Daisy Joyce                                 (06)     Gravesend                     1:19.52                                                           

69.     Ellise Hoare                                 (07)     Gravesend                     1:19.74                                                           

76.     Zoe Rose                                    (08)     Gravesend                     1:20.92                                                           

86.     Laila Khraud                                (05)     Gravesend                     1:26.09                                                           

88.     Chloe Summers                           (05)     Gravesend                     1:26.69                                                           

91.     Leanne Reddin                           (08)     Gravesend                     1:27.19                                                           

92.     Eloise Simmons                            (08)     Gravesend                     1:27.58                                                           

 

 

                                                                                                       

 

 

 

 

 

EVENT 67 Boys 10 Yrs 50m Breaststroke       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                               

 

2.       Jason Nsirim                                (09)     Gravesend                        45.83                                                            

8.       Basil Goswell                                (09)     Gravesend                     1:02.55                                                           

Sam Reddin                                          (09)     Gravesend                     DQ SL  1L                                                        

          

 

 

 

EVENT 68 Mens Open 100m Breaststroke        

11 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

5.       Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:48.50                                                           

11.     Jacob Glock                                 (08)     Gravesend                     2:15.02                                                           

          

12 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

3.       Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:35.77                                                           

7.       Liam Luxford                               (07)     Gravesend                     1:41.82                                                           

10.     Joshua Nsirim                              (07)     Gravesend                     1:45.77                                                           

12.     Reece Luxford                            (07)     Gravesend                     1:52.59                                                           

13 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

1.       Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:24.66                                                           

6.       Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:45.45                                                           

14 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

8.       Daniel Oliver                                (05)     Gravesend                     1:28.79                                                           

14.     Samuel Glock                               (05)     Gravesend                     1:49.37                                                           

15 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

4.       Anthony Morgan                          (04)     Gravesend                     1:18.86                                                           

9.       James Long                                (04)     Gravesend                     1:29.27                                                           

10/16 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

6.       Anthony Morgan                          (04)     Gravesend                     1:18.86                                                           

17.     Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:24.66                                                           

25.     Daniel Oliver                                (05)     Gravesend                     1:28.79                                                           

26.     James Long                                (04)     Gravesend                     1:29.27                                                           

35.     Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:35.77                                                           

42.     Liam Luxford                               (07)     Gravesend                     1:41.82                                                           

48.     Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:45.45                                                           

50.     Joshua Nsirim                              (07)     Gravesend                     1:45.77                                                           

53.     Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:48.50                                                           

54.     Samuel Glock                               (05)     Gravesend                     1:49.37                                                           

55.     Reece Luxford                            (07)     Gravesend                     1:52.59                                                           

62.     Jacob Glock                                 (08)     Gravesend                     2:15.02                                                           

Open Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

9.       Anthony Morgan                          (04)     Gravesend                     1:18.86                                                           

20.     Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:24.66                                                           

28.     Daniel Oliver                                (05)     Gravesend                     1:28.79                                                           

29.     James Long                                (04)     Gravesend                     1:29.27                                                           

38.     Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:35.77                                                           

45.     Liam Luxford                               (07)     Gravesend                     1:41.82                                                           

51.     Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:45.45                                                           

53.     Joshua Nsirim                              (07)     Gravesend                     1:45.77                                                           

56.     Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:48.50                                                           

57.     Samuel Glock                               (05)     Gravesend                     1:49.37                                                           

58.     Reece Luxford                            (07)     Gravesend                     1:52.59                                                           

65.     Jacob Glock                                 (08)     Gravesend                     2:15.02                                                           

 

 

 

EVENT 70 Mens 19 Yrs/Over 50m Butterfly     

19/24 Yrs Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       James Bell                                   (95)     Larkfield                            29.97                                                            

25 Yrs/Over Age Group - Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

1.       Stuart Ray                                   (74)     Gravesend                        35.48                                          

 

 

 

 

EVENT 71 FINAL OF EVENT 65 Girls 10 Yrs 50m Freestyle         

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Calli Ramsay                                (09)     Gravesend                        32.81                                                            

2.       Kara Redford                              (09)     Larkfield                            33.12                                                            

3.       Sophie Carr                                 (09)     Larkfield                            33.69                                                            

4.       Isabella Arundell                          (09)     Gravesend                        34.97                                                            

5.       Olivia Callaghan                           (09)     Larkfield                            35.78                                                            

6.       Isobelle Coulter                           (09)     Maidstone                         40.63                                          

 

 

 

EVENT 72 FINAL OF EVENT 66 Womens 11 Yrs 100m Freestyle       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Isla Healy                                    (08)     Sittingbourne                 1:09.57                                                           

2.       Chenai Chaza                             (08)     Gravesend                     1:10.19                                                           

3.       Katharine Irwin                            (08)     Maidstone                      1:14.47                                                           

4.       Mia Pope                                     (08)     Sittingbourne                 1:16.90                                                           

5.       Hazel Child                                  (08)     Larkfield                         1:18.08                                                           

6.       Freja Ekstrom                               (08)     Maidstone                      1:21.68                                                           

 

 

 

EVENT 73 FINAL OF EVENT 66 Womens 12 Yrs 100m Freestyle       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Nicole Quiller                                (07)     Maidstone                      1:03.44                                                           

2.       Kahlen Arundell                           (07)     Gravesend                     1:04.60                                                           

3.       Hannah Murphy                          (07)     Maidstone                      1:05.27                                                           

4.       Evie Smith                                    (07)     Maidstone                      1:06.99                                                           

5.       Ella Redford                                (07)     Larkfield                         1:08.86                                                           

6.       Lyanna Gore                               (07)     Larkfield                         1:10.70                                                           

 

 

 

EVENT 74 FINAL OF EVENT 66 Womens 13 Yrs 100m Freestyle       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Abbie Outram                              (06)     Maidstone                      1:03.90                                                           

2.       Amy Conner                                (06)     Maidstone                      1:05.30                                                           

3.       Hannah Shibli                              (06)     Larkfield                         1:06.54                                                           

4.       Caitlin Calverley                           (06)     Maidstone                      1:07.32                                                           

5.       Jyosna Rai                                  (06)     Maidstone                      1:08.81                                                           

6.       Beth Pope                                   (06)     Sittingbourne                 1:11.54                                                           

 

 

 

EVENT 75 FINAL OF EVENT 66 Womens 14 Yrs 100m Freestyle       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Caitlin Ebbage                             (05)     Beachfield                      1:00.50                                                           

2.       Natasha Goodyear                      (05)     Gravesend                     1:04.79                                                           

3.       Holly Geake                                 (05)     Beachfield                      1:05.79                                                           

4.       Laila Mathurin                              (05)     Co Rochester                1:07.40                                                           

5.       Harriet Hughes                            (05)     Maidstone                      1:09.46                                                           

6.       Jessica Bonner                            (05)     Larkfield                         1:11.01                                                           

 

 

 

EVENT 76 FINAL OF EVENT 66 Womens 15 Yrs 100m Freestyle       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Daisy Allistone                              (04)     Maidstone                      1:04.12                                                           

2.       Grace Dolman                             (04)     Beachfield                      1:04.98                                                           

3.       Lily Durnford                                (04)     Beachfield                      1:05.24                                                           

4.       Mya Diboll                                    (04)     Maidstone                      1:07.65                                                           

5.       Olivia Ray                                    (04)     Gravesend                     1:07.78                                                           

6.       Rebecca Phillips                           (04)     Maidstone                      1:08.40                                                           

 

 

 

EVENT 77 FINAL OF EVENT 66 Womens 16 Yrs/Over 100m Freestyle  

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Callie-Ann Warrington                  (00)     Beachfield                      1:00.05                                                           

2.       Hope Paice                                 (02)     Maidstone                      1:00.60                                                           

3.       Matilda Durrant                            (02)     Beachfield                      1:04.13                                                           

4.       Leigha Mitchell                             (96)     Beachfield                      1:04.90                                                           

5.       Jodie Mitchell                               (98)     Beachfield                      1:05.29                                                           

6.       Hannah Bowie                            (03)     Maidstone                      1:05.76                                                           

 

 

 

EVENT 78 FINAL OF EVENT 67 Boys 10 Yrs 50m Breaststroke       

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Sebastian Harmer                        (09)     Maidstone                         44.95                                                            

2.       Jason Nsirim                                (09)     Gravesend                        45.26                                                            

3.       Harry Clark                                  (09)     Larkfield                            52.88                                                            

4.       Lucas Hayes                               (09)     Larkfield                            53.32                                                            

5.       Alfie Gomer                                  (09)     Maidstone                         53.41                                                            

6.       Alfie Barrett                                  (09)     Sittingbourne                    58.05                                          

 

 

 

EVENT 79 FINAL OF EVENT 68 Mens 11 Yrs 100m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Daniel Harding                            (08)     Larkfield                         1:32.57                                                           

2.       Drew Charlton                             (08)     Sittingbourne                 1:44.15                                                           

3.       Matthew Hein                              (08)     Maidstone                      1:45.23                                                           

4.       Ben Hardy                                   (08)     Larkfield                         1:46.25                                                           

5.       Zac D'Cruz                                  (08)     Gravesend                     1:49.03                                                           

6.       Luke Outram                               (08)     Maidstone                      2:09.86                                                           

 

 

 

EVENT 80 FINAL OF EVENT 68 Mens 12 Yrs 100m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Jasper Nobes                              (07)     Larkfield                         1:31.44                                                           

2.       Thomas Long                              (07)     Gravesend                     1:34.66                                                           

3.       Joshua Peaper                            (07)     Maidstone                      1:40.23                                                           

4.       Liam Stockwell                             (07)     Maidstone                      1:42.24                                                           

          Max Beavington                           (07)     Beachfield                      DQ ST                                                              

          Rudy Strachan                            (07)     Larkfield                         DQ T  2L                                                          

 

 

 

EVENT 81 FINAL OF EVENT 68 Mens 13 Yrs 100m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Jarred Adams                              (06)     Gravesend                     1:24.62                                                           

2.       Charles Stanley                           (06)     Maidstone                      1:28.68                                                           

3.       James Lloyd-Jones                      (06)     Maidstone                      1:41.20                                                           

4.       Arsenas Beleckas                         (06)     Sittingbourne                 1:44.27                                                           

5.       Henry Pegg                                 (06)     Sittingbourne                 1:47.00                                                           

6.       Aidan McKean                             (06)     Gravesend                     1:49.18                                                           

 

 

 

EVENT 82 FINAL OF EVENT 68 Mens 14 Yrs 100m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Matt Burrows                               (05)     Maidstone                      1:11.36                                                           

2.       Oliver Moore                                (05)     Larkfield                         1:18.27                                                           

3.       Andrew Gore                               (05)     Larkfield                         1:20.53                                                           

4.       Dominic Traube                           (05)     Larkfield                         1:21.22                                                           

5.       Finley Courtier                             (05)     Larkfield                         1:22.12                                                           

6.       Henry Nobes                               (05)     Larkfield                         1:24.38                                                           

 

 

 

EVENT 83 FINAL OF EVENT 68 Mens 15 Yrs 100m Breaststroke      

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       Oliver Isaacs                                (04)     Beachfield                      1:12.42                                                           

2.       Toby Henbest                             (04)     Beachfield                      1:13.71                                                           

3.       Thomas Berry                              (04)     Sittingbourne                 1:14.03                                                           

4.       Anthony Morgan                          (04)     Gravesend                     1:16.08                                                           

5.       Oscar Siverland-Bishop                 (04)     Larkfield                         1:22.17                                                           

6.       William Aye                                   (04)     Sittingbourne                 1:26.53                                                           

 

 

 

EVENT 84 FINAL OF EVENT 68 Mens 16 Yrs/Over 100m Breaststroke 

Full Results

Place  Name                                          YoB     Club                              Time                                                                 

 

1.       James Dick                                  (02)     Maidstone                      1:14.60                                                           

2.       William Ellaway                             (02)     Maidstone                      1:14.70                                                           

3.       George Blair                                (02)     Maidstone                      1:18.90                                                           

4.       Charlie Morris                               (03)     Beachfield                      1:20.05                                                           

5.       Edward Gray                               (03)     Maidstone                      1:21.89                                                           

6.       Jack Eichler-Gregory                     (03)     Maidstone                      1:23.05