Training Schedule

*Haileybury sessions TO BE CONFIRMED
 

JW  John Warner            SB  Simon Balle            HB  Haileybury           QW  Queenswood            LT  Laura Trott

Junior 1 2 hours Development Squad
Thursday 6.15pm - 7.15pm SB Andrew Woodhouse
Sunday 5.15pm - 6.15pm JW Bradley Woodhouse/Amy Gardner
 
Junior 2 2 hours Development Squad
Tuesday 6.10pm - 7.10pm JW Emma Warrington/Josh Scarll/Janet Warrington
Sunday 5.15pm - 6.15pm JW Andrew Woodhouse/Amy Gardner
 
Club Development 3 hours 30 mins Development Squad
Monday 6.30pm - 8.00pm SB Steve Hunt
Friday 8.00pm - 9.00pm JW Andrew Woodhouse
Sunday 7.45pm - 8.45pm JW Steve Hunt
 
Blue Squad 7 hours 30 mins Competitive Squad
Monday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Monday 6.30pm - 8.00pm SB Emma Warrington
Tuesday* 7.00pm - 8.00pm HB Bradley Woodhouse
Thursday 6.15pm - 7.45pm SB Janet Warrington/Andrew Woodhouse
Friday 6.00am - 7.00am JW Andrew Woodhouse
Friday 7.00pm - 8.00pm JW Andrew Woodhouse/Mary Wright
Sunday 5.15pm - 6.15pm JW Mary Wright/Gill Pick
 
Red Squad 7  hours 15 mins Competitive Squad
Monday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Monday 7.00pm - 8.00pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse
Thursday 7.15pm - 8.45pm SB Andrew Woodhouse/Dan Smith
Friday 6.00am - 7.00am JW Andrew Woodhouse
Friday (land training) age 12+ 6.00pm - 6.45pm JW Kevin Larkman/Andrew Woodhouse/Dan Smith
Friday 7.00pm - 8.00pm JW Andrew Woodhouse/Mary Wright
Sunday** (selected sessions) 7.00am - 9.00am JW Andrew Woodhouse
Sunday 6.15pm - 7.15pm JW Mary Wright
 
Silver Squad should arrive 15 minutes before the start of each session for mobilisation work
Silver Squad 15 hours 15 mins Performance Squad
Monday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Monday 7.00pm - 8.30pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse
Tuesday* 7.00pm - 8.30pm HB Mary Wright
Tuesday (until HB opens) 7.00pm - 9.00pm QW Paul Wollaston
Wednesday 6.00am - 7.00am JW Mary Wright
Thursday 6.00am - 8.00am JW Andrew Woodhouse
Thursday 7.15pm - 8.45pm SB Andrew Woodhouse/Dan Smith
Friday 6.00am - 7.00am JW Andrew Woodhouse
Friday 6.00pm - 6.45pm JW Kevin Larkman/Andrew Woodhouse/Dan Smith
Friday 7.00pm - 8.30pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse/TBA
Sunday** (Optional) 7.00am - 9.00am JW Mary Wright/Paul Wollaston/Andrew Woodhouse
Sunday 6.15pm - 7.45pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse/TBA
 
Gold Squad should arrive 15 minutes before the start of each session for mobilisation work
Gold Squad  18 hours 45 mins Performance Squad
Monday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Monday 7.00pm - 9.00pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse
Tuesday 7.00pm - 9.00pm QW Paul Wollaston
Wednesday 6.00am - 7.30am JW Mary Wright
Thursday 6.00am - 8.00am JW Andrew Woodhouse
Thursday 6.00pm - 8.00pm JW Mary Wright/Gill Pick
Friday 6.00am - 8.00am JW Andrew Woodhouse
Friday (land training) 6.00pm - 6.45pm JW Kevin Larkman/Andrew Woodhouse/Dan Smith
Friday 7.00pm - 9.00pm JW Andrew Woodhouse/Mary Wright
Sunday** (Compulsory) 7.00am - 9.00am JW Mary Wright/Paul Wollaston/Andrew Woodhouse
Sunday 6.15pm - 8.15pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse
**Unless attending a Beacon programme
 
Masters & Tri 3 hours 3 of 6 sessions
Monday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Monday 8.30pm - 9.30pm JW Steve Hunt
Wednesday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Friday 6.00am - 7.00am JW Steve Gershon
Friday 8.00pm - 9.00pm JW Mary Wright/Andrew Woodhouse
Sunday 7.45pm - 8.45pm JW Steve Hunt
 
Disability 1 hour Special Olympics East Herts Squad
Tuesday SOEH Session 1 - 6.10pm JW Hayley Warrington/Janet Warrington
Tuesday SOEH Session 2 - 6.40pm JW Hayley Warrington/Janet Warrington

 

 
Partners
Proswimwear
Easyfundraising
Wiggle
Stortford+Sports+Supplies
Broxbourne+Lottery
Pro+Action
Lottery+Fund
Active+Broxbourne