Background-image
Arena League Information

Here you will find information on the Arena League:

The third round is in Dagenham on the 10th December, more information about the draw can be found HERE

There is no coach this time as it is quite local, the address is:

Beacontree Health Leisure Centre, Althorne Way, Dagenham, Essex, RM10 7AY

Please may sure you arrive by 5.30 PM

The team selected for round three is below:

11 YEAR OLD GIRLS                                           11 YEAR OLD BOYS
Danai Lakatos                                                          Alex Williams
Shahana Francis                                                     Jacob Walker
Lola Burns                                                                  Theo Treadwell
Hannah Rayner                                                       Matthew Marshs
Bella Cottrell                                                            James Barnes
Sarah Hamoudi (reserve)                                  Buster (Michael) Francis (reserve)

13 YEAR OLD GIRLS                                           13 YEAR OLD BOYS
Melissa Khizzah                                                      Jamaal Francis
Emily Watts                                                             Nathan Chapman
Hannah Tavakkolizadeh                                          Ilia Zyp
Zoi Lakatos                                                              Harvey Maunders
Chloe Jenkins                                                          Oliver Crowley

15 YEAR OLD GIRLS                                            15 YEAR OLD BOYS
Scarlett Callaghan                                                  Josh Sands
Ellen Stepan                                                            Max Clark
Christina Knyazeva                                                Matthew Harding
Madeline Skinner                                                    Bradley Khizzah

OPEN GIRLS                                                              OPEN BOYS
Holly Ralfe                                                                  George Evans
Tilly Evans                                                                   Michael Gregory
Rachel Davis                                                              Victor Del Rio Foces
Chloe Mancini (reserve)                                            Kai Hughes
                                                                                  Reece Parker
                                                                                   Alex Picksey
                                                                                   Luke Brown                                                                          

The second gala is in Luton on the 12th November;

For those of you making your own way to the venue, the address is:

Inspire Luton Sports Village, Butterfield Green Road, Luton, LU2 8DD

The first gala is in Watford on the 8th October and for those of you making your own way to the venue, the address is:

WOODSIDE LEISURE CENTRE
HORSESHOE LANE
WATFORD
HERTFORDSHIRE
WD25 7HH

The team selected for round one is below:

11 YEAR OLD GIRLS                                           11 YEAR OLD BOYS
Danai Lakatos                                                          Alex Williams
Shahana Francis                                                     Jacob Walker
Amelie Brooks                                                         Theo Treadwell
Hannah Rayner                                                       Michael Francis
Sienna Miles                                                             James Barnes
Lola Burns (reserve)

13 YEAR OLD GIRLS                                           13 YEAR OLD BOYS
Melissa Khizzah                                                      Jamaal Francis
Emily Watts                                                            Ilia Zyp
Hannah Tavakkolizadeh                                         Harvey Maunders
Zoi Lakatos                                                            Oliver Crowley
Chloe Jenkins

15 YEAR OLD GIRLS                                            15 YEAR OLD BOYS
Scarlett Callaghan                                                  Rahul Shrestha
Ellen Stepan                                                           Max Clark
Christina Knyazeva                                                Matthew Harding
Madeline Skinner                                                   Amos Kong

OPEN GIRLS                                                              OPEN BOYS
Izabella Blacklock                                                   George Evans
Tilly Evans                                                               Michael Gregory
Rachel Davis                                                            Tom Hellewell
Chloe Mancini                                                          Kai Hughes
                                                                               Reece Parker
                                                                               Alex Picksley

Dates for the Arena League (2016) are as follows:

8th October 2016 - Round 1

12th November 2016 - Round 2

10th December 2016 - Round 3

A copy of the annual report from 2015 can be found on the link below:

Arena League AGM 

The draw for round one for 2016 has taken place and details of the draw can be seen by clicking HERE

Greenwich Royals are in League 1 (Gala 2) with the first round draw pitting us against Potters Bar A, Hemel Hempsted, Watford, Leander, Harpenden, Saxon Crown and Berkhamsted.