Surrey County Champs 2018

Elmbridge Phoenix have had the largest team qualify for this years' event with over 320 individual events meeting the tough entry times.  This is an exceptional achievement from all squads.  The final entries for the Championships are 263 events from 70 swimmers.  A huge thank you to Caroline Fantham who completed all our entries and were 100% accurate.  

Keep updated with the swimmers' progress with our Club Twitter (@EPSC__) and Instagram (Elmbridge_Phoenix) social media sites.

Surrey County Championships 2018 - Sessions 1, 2 & 3 (Sat 13th Jan)

The Surrey County Championships are to be held over four weekends in January and February 2018.  The first three sessions was on Saturday 13th January held at Surrey Sports Park to which Elmbridge Phoenix started the champs with a blistering performance from our swimmers.

Boys 400m Free

10/11 years Josh Gordon 10th

Girls 200m Back

10/11 years Elise Petmecky-Love 22nd
12 years Annabel Pilgrim 10th
13 years Cerys Howells 10th
15 years Emily Pilgrim 4th

Boys 200m I.M

13 years Thomas Hatchett 16th
15 years Matthew O'Sulivan 6th
16 years Cameron White 3rd

Girls 100m Breast

10/11 years Esme Sherriff 2nd (heat) 1st (final)
10/11 years Sarah Soliman 4th (heat) 4th (final)
12 years Emily Shaw 6th (heat) 3rd (final)
12 years Jamie Johnson 16th  
13 years Zara Pratt-Hart 13th  
15 years Maddie Harris 1st (Para)  
16 years Brigit Wilson 5th (heat) 6th (final)

Boys 100m Free

12 years Archie Austin 19th  
15 years Matthew O'Sullivan 10th  
16 years Cameron Wite 8th (heat) 8th (final)

Girls 200m Butterfly

10/11 years Louisa Cipolletta 5th
14 years Zara Pratt-Hart 12th

A great start to the 2018 Championships. The next sessions will be held on the weekend of 10th & 11th February at Surrey Sports Park.  There are 67 individual entries for this weekend from 27 swimmers.  Of these 67 swims, 36 are in the top 8 in their age group.  Keep up the hard training!

Sessions 4 - 9 (10th & 11th February) - Surrey Sports Park

Of the 67 individual entries over the weekend we had 57 compete their swims.  

Boys 100m Back - saw three finalists with Josh, Matt & Cameron

Event Age Group Swimmer Ranking Heat Ranking Final Ranking
Boys 100m Back 12 years Archie Austin 13th 11th  
Boys 100m Back 12 years Daniel Mann 17th DNC  
Boys 100m Back 13 years Thomas Hatchett 16th 17th  
Boys 100m Back 14 years Josh Huxtable 7th 7th 6th
Boys 100m Back 15 years Matthew O'Sullivan 3rd 7th 5th
Boys 100m Back 16 years Cameron White 6th 7th 7th
Boys 100m Back 17+ years Morgan Portat 5th DNC  

Girls 200m Free - was a successful event for our ladies with 6 in the top 8.  Kennedy taking Gold in the 13 year girls and Annabel Bronze in the 12 year girls.

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Girls 200m Free 10/11 years Eleanor White 5th 7th
Girls 200m Free 10/11 years Louisa Cipolletta 12th 15th
Girls 200m Free 10/11 years Sarah Soliman 17th 16th
Girls 200m Free 10/11 years Esme Sherriff 18th 23rd
Girls 200m Free 12 years Annabel Pilgrim 3rd 3rd
Girls 200m Free 12 years Jamie Johnson 7th DNC
Girls 200m Free 13 years Kennedy Gordon 3rd 1st
Girls 200m Free 13 years Cerys Howells 4th 6th
Girls 200m Free 15 years Emily Pilgrim 6th 6th
Girls 200m Free 16 years Eve Perry 6th 4th
Girls 200m Free 16 years Brigit Wilson 9th 10th

Girls 100m Fly - saw three finalists on Saturday afternoon with Louisa, Eleanor and Kennedy.

Event Age Group Swimmer Ranking Heat Ranking Final Ranking
Girls 100m Fly 10/11 years Eleanor White 5th 4th 6th
Girls 100m Fly 10/11 years Louisa Cipolletta 8th 7th 7th
Girls 100m Fly 12 years Annabel Pilgrim 13th 20th  
Girls 100m Fly 13 years Kennedy Gordon 6th 6th 4th
Girls 100m Fly 13 years Cerys Howells 18th DNC  
Girls 100m Fly 14 years Zara Pratt-Hart 19th 19th  

Boys 200m Free

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Boys 200m Free 10/11 years Josh Gordon 15th 9th
Boys 200m Free 16 years Cameron White 4th 12th

Girls 400m Free - on Sunday morning the longer distance event so some exciting racing.  Annabel had a brilliant race leading through until the 350m mark and holding on for Bronze.  All swam some great times.

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Girls 400m Free 12 years Annabel Pilgrim 3rd 3rd
Girls 400m Free 12 years Jamie Johnson 6th 8th
Girls 400m Free 13 years Kennedy Gordon 2nd 1st
Girls 400m Free 13 years Cerys Howells 4th 5th
Girls 400m Free 14 years Katie Coackley 11th 11th
Girls 400m Free 15 years Emily Pilgrim 5th 7th
Girls 400m Free 15 years Maddie Harris 15th 2nd
Girls 400m Free 16 years Eve Perry 7th 4th
Girls 400m Free 16 years Brigit Wilson 8th DNC
Girls 400m Free 16 years Ellen Portat 12th 8th

Boys 200m Back - just two swimmers and unfortunately Cameron was disqualified for a technical infraction at the turn.

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Boys 200m Back 12 years Archie Austin 16th 11th
Boys 200m Back 16 years Cameron White 5th DQ

Girls 200m IM

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Girls 200m IM 10/11 years Eleanor White 4th 6th
Girls 200m IM 10/11 years Esme Sherriff 13th 17th
Girls 200m IM 10/11 years Sarah Soliman 14th 23rd
Girls 200m IM 12 years Emily Shaw 10th 17th
Girls 200m IM 13 years Cerys Howells 9th 14th
Girls 200m IM 14 years Zara Pratt-Hart 17th 19th
Girls 200m IM 15 years Emily Pilgrim 9th 12th
Girls 200m IM 16 years Brigit Wilson 4th DNC

Boys 100m Breast - with just 2 of our young men competing and both making finals we were in for an exciting Sunday afternoon.  Cameron had swum a very quick 1.09 in the heat only to get pipped at the end to finish with a silver.  Josh came from 7th position going into the final and managed to pull out a third.

Event Age Group Swimmer Ranking Heat Ranking Final Ranking
Boys 100m Breast 10/11 years Josh Gordon 12th 7th 3rd
Boys 100m Breast 15 years Matthew O'Sullivan 6th DNC  
Boys 100m Breast 16 years Cameron White 1st 1st 2nd

Girls 100m Free - the Elmbridge girls were very strong in the 100m Free with 8 of the 14 making finals. Kennedy gained a Silver and Annabel a Bronze.  Eve was 0.2 off breaking the 60 sec mark and a close 4th.

Event Age Group Swimmer Ranking Heat Ranking Final Ranking
Girls 100m Free 10/11 years Eleanor White 3rd 4th 4th
Girls 100m Free 10/11 years Esme Sherriff 7th 11th  
Girls 100m Free 10/11 years Louisa Cipolletta 12th 7th 7th
Girls 100m Free 10/11 years Elise Petmecky-Love 22nd DNC  
Girls 100m Free 10/11 years Sarah Soliman 25th 14th  
Girls 100m Free 12 years Annabel Pilgrim 4th 2nd 3rd
Girls 100m Free 12 years Jamie Johnson 9th DNC  
Girls 100m Free 12 years Emily Shaw 10th 15th  
Girls 100m Free 13 years Kennedy Gordon 2nd 2nd 2nd
Girls 100m Free 13 years Cerys Howells 7th 6th 6th
Girls 100m Free 15 years Niamh Kennedy 7th 5th 5th
Girls 100m Free 15 years Emily Pilgrim 8th 11th  
Girls 100m Free 15 years Maddie Harris 19th 3rd  
Girls 100m Free 16 years Eve Perry 4th 4th 4th
Girls 100m Free 16 years Brigit Wilson 7th 7th 5th
Girls 100m Free 16 years Ellen Portat 18th 11th  

Boys 200m Fly - just two of our younger swimmers swam the hardest race of the champs and both came away with commendable placings and times.

Event Age Group Swimmer Ranking Final Ranking
Boys 200m Fly 12 years Archie Austin 11th 10th
Boys 200m Fly 13 years Jamie Bainbridge 11th 9th

A successful weekend, ending our medal tally with:

Gold - 4

Silver - 3

Bronze - 7

 

 
Partners
ProSwimwear
Easy+Fundraising
ACS+Cobham
Places+for+People+Leisure
Surrey+County+ASA
Swim+South+East