Background-image
Club Championship Winners

Winners of previous club championships. Pre-2007 winners can be found here

Girls 25m club championships

Year under 7 8 yr 9 yr 10 yr 11 yr 12 yr+ 13-18 yrs OPEN
2015 Erin Mienie Lucy Haxworth Imogen Ring Fiona McInnes Eda Onay Olivia Mayhew & Isobel McInnes Anna Kirk Lindsay Kelly Onay
2014 Madeleine Tym Imogen Ring Fiona McInnes Eda Onay Olivia Mayhew Alysia Pearman Anna Kirk --
2013 -- Fiona McInnes Eda Onay Caitlin Taylor Caitlin Thomson Ellia Black Ellie Kay/Catherine Kirk --
2012 Isabella Yardley Eda Onay Sophie P-Smith Caitlin Thomson Ellia Black Anna Kirk Daniella Springett --
2011 Eda Onay Sophie P-Smith Freya Royan Ellia Black Hannah Black Catherine Kirk -- --
2010 Katie Rutter Molly Gibbard Ellia Black Ellie Wilson Anna Kirk Elyn Senior -- --
2009 -- Cordelia Halfhead Anna Kirk Alice Beaney Rachel Tomsett -- -- --
2008 -- Louise Jenkins Amy McBride Gemma Tankard Amy Khosla -- -- --
2007 -- Charlotte Whittal Amy McBride Georgina Sumner Anna Bedford -- -- --

Girls 50m club championships

Year Under 8 9/10 yr 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr 17/18 yr Open
2016 Phoebe Paul Fiona McInnes Isobel McInnes Ellia Black Anna Kirk --
2015 Daisy Whittington Fiona McInnes Eda Onay Eirlys Walters Ellia Black Catherine Kirk --
2014 Imogen Ring Eda Onay Alysia Pearman/ Caitlin Taylor Ellia Black Hannah Black/ Ella Stilwell Catherine Kirk Lindsay Kelly Onay
2013 Fiona McInnes Eda Onay Katie McDonagh Ellia Black/ Anna Kirk Catherine Kirk -- --
2012 Eda Onay Caitlin Thomson Ellia Black Daniella Springett Anna Bedford / Catherine Kirk -- --
2011 Eda Onay Katie McDonagh Anna Kirk Catherine Kirk Anna Bedford -- --

Prior to 2011 separate trophies were presented for each stroke.

Year Event under 8 9/10 yr 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr
2010 Freestyle Molly Gibbard Emily Nisbet Rachel Tomsett Ellie Senior Jasmin Palmer
Backstroke Molly Gibbard Emily Nisbet Rachel Tomsett Ellie Senior --
Breaststroke Molly Gibbard Emily Nisbet Alice Beaney Georgina Pettifer Jasmin Palmer
Butterfly -- Niamh Thomson Rachel Tomsett Ellie Senior --
2009 Freestyle Amelia Taylor Alice Beaney Rachel Tomsett Ellie Senior Rachel Bedford
Backstroke Ellia Black Anna Kirk Rachel Tomsett Ellie Senior Rachel Bedford
Breaststroke Cordelia Halfhead Alice Beaney Esme Gardiner Anna Bedford Rachel Bedford
Butterfly -- Alice Beaney Rachel Tomsett Anna Bedford Rachel Bedford
2008 Freestyle -- Esme Gardiner Ellie Senior Rachel Bedford Michaela Benn
Backstroke -- Katrina Woodbridge Alice F-Etherington Rachel Bedford Michaela Benn
Breaststroke -- Esme Gardiner Kate Simmons Rebecca Peplar Michaela Benn
Butterfly -- Esme Gardiner Alice F-Etherington Rachel Bedford --
2007 Freestyle -- Murran Harvey Kate Simmons Amey Whittall Francsca Smythe
Backstroke -- Katrina Woodbridge Alice F-Etherington Michaela Benn Sarah Milsom
Breaststroke -- Georgina Sumner Kate Simmons Amey Whittall Jo Benn
Butterfly -- Georgina Sumner Kate Simmons Michaela Benn Francesca Smythe

Girls 100m club championships

Year 7 and under 8/9 yr 10/11 yr 12/13 yr 14/15 yr Open
2016 Erin Mienie Fiona McInnes Isobel McInnes Eirlys Walters Josie Ambrose
2015 Daisy Whittington Megan Mienie Isobel McInnes Eirlys Walters Ella Stilwell
2014 Fiona McInnes Isobel McInnes Eirlys Walters Ella Stilwell
2013 Keira Godfrey Megan Mienie Caitlin Thomson Ellia Black Anna Kirk Catherine Kirk
2012 Fiona McInnes Eda Onay Caitlin Thomson Anna Kirk Daniella Springett Rebecca Silver
2011 Georgina Halfhead Caitlin Thomson Emily Nisbet Anna Kirk Catherine Kirk
2010 Cordelia Halfhead Anna Kirk Catherine Kirk Anna Bedford Rachael Bedford
2009 Emily Nisbet Alice Beaney/Anna Kirk Anna Bedford Jasmine Palmer Rachael Bedford
2008 Ella Stilwell/ Anna Kirk Esme Gardiner Alice F-Etherington Rachael Bedford Jessica Murray
2007 Gemma Tankard Alice F-Etherington Chrissie Ambrose Rachael Bedford

Girls 200m club championships

Year under 8 under 10 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr Open
2016 Erin Pitcher and Jessica Barnett Phoebe Paul Eda Onay and Ellie Parker Isobel McInnes Eirlys Walters
2015 Daisy Whittington Fiona McInnes Isobel McInnes Eirlys Walters Ella Stilwell Catherine Kirk
2014 Madeleine Tym Eda Onay Isobel McInnes Ellia Black Anna Kirk Catherine Kirk
2013 Eda Onay Eirlys Walters Anna Kirk Catherine Kirk
2012 Eda Onay Ellia Black Anna Kirk Catherine Kirk
2011 Eda Onay Rhianna Fennell Anna Kirk/Emily Nisbet Catherine Kirk Anna Bedford
2010 Caitlin Thomson Ellia Black Emily Nisbet Georgina Pettifer Rachel Bedford
2009 Anna Kirk Georgina Pettifer/Rachel Tomsett Anna Bedford Rachel Bedford
2008 Murran Harvey Alice F-Etherington Chrissie Ambrose
2007 Chrissie Ambrose Jessica Murray

Girls long distance club championships

Year Event Under 11 12/13 yr 14/15 yr Open
2015 400 Freestyle Megan Mienie Isobel McInnes Eirlys Walters Ella Stilwell
400 I.M. Megan Mienie Isobel McInnes Eirlys Walters Ella Stilwell
800m Freestyle Eda Onay Eirlys Walters
2014 400 Freestyle Eda Onay Eirlys Walters Ella Stilwell
400 I.M. Eda Onay Eirlys Walters Anna Kirk
800m Freestyle Eda Onay Eirlys Walters
2013 400 Freestyle Eda Onay Eirlys Walters Anna Kirk Rebecca Silver
400 I.M. Caitlin Taylor Eirlys Walters Anna Kirk
800 Freestyle Eirlys Walters
2012 400 Freestyle Eirlys Walters Anna Kirk Catherine Kirk
400 I.M. Eirlys Walters Anna Kirk
800 Freestyle Lauren James
2011 400 Freestyle Cordelia Halfhead Louise Jenkins Murran Harvey
400 I.M. Lauren James Anna Kirk Catherine Kirk
800 Freestyle Lauren James Alice Beaney Anna Bedford
2010 400 Freestyle Emily Nisbet Georgina Pettifer Anna Bedford Rachael Bedford
400 I.M. Emily Nisbet
800 Freestyle Emily Nisbet Murran Harvey Anna Bedford Rachael Bedford
2007 400 Freestyle Anna Bedford Chrissie Ambrose Harriette Luke
400 I.M. Murran Harvey Jessica Murray Jo Benn
800 Freestyle Anna Bedford Chrissie Ambrose Rachael Bedford

Boys 25m club championships

Year 7 & under 8 yr 9 yr 10 yr 11 yr 12 yr 13 - 18 yr 19 & Over
2015 Benjamin Yardley & Edgar Stepliuk Sunni Johnson Joe James Benjamin Cumberland Edward Beamont-Dickety James Camden Sean Mienie
2014 Ben Yardley Joshua Cumberland Ben Wright Ben Cumberland Edward Beamont-Dickety James Bunyard Sean McMillan  
2013 Joshua Cumberland Joe James Ben Cumberland Owen McDonagh James Bunyard James Camden Okan Onay  
2012 Jonathan P-Smith Ben Cumberland Owen McDonagh James Bunyard Daniel Jenkins Ewan Springett Harry James  
2011 Benjamin Cumberland Owen McDonagh Callum Betts Daniel Jenkins Daniel Stokell Harry James  
2010 Matthew Nisbet Callum Betts Jake Kay Daniel Stokell Dominic Beith Harry James  
2009 Jake Kay Charlie Harrison Luke Mayor Matthew Senior/ Todd Giles  
2008  — Charlie Harrison Adam Lilley Joe Hefferan Elliott Rennie  
2007 Adam Lilley Colby Leon Laurence Lilley  

Boys 50m club championships

Year under 8 9/10 yr 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr Open
2016 Kai Newton Edgar Stepliuk Sunni Johnson James Bunyard James Camden
2015 Edgar Stepliuk Sunni Johnson Geo Ratouly James Bunyard Okan Onay  —
2014 Tom Whetton Joe James Edward Beamont-Dickety James Camden Okan Onay Ben Penfold
2013 Sunni Johnson / Ben Wright Owen McDonagh James Camden Okan Onay David Pearman
2012 Jonathan Pannett-Smith James Bunyard Ewan Springett Sean McMillan Harry James
2011 Owen McDonagh Jake Kay Dominic Beith Ben Barnard Harry James

 

Year Event under 8 9/10 yr 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr
2010 Freestyle Edward B-Dickety Jake Kay Oscar Perry Harry James
Backstroke Callum Betts Daniel Jenkins Oscar Perry Harry James
Breaststroke Callum Betts Daniel Stokell Oscar Perry Harry James
Butterfly Daniel Jenkins Oscar Perry Harry James
2009 Freestyle Jake Kay Luke Mayor Laurence Lilley Harry James
Backstroke Daniel Jenkins Luke Mayor Thomas Burley Harry James
Breaststroke Jake Kay Okan Onay Oscar Perry Harry James
Butterfly Daniel Jenkins Laurence Lilley Harry James
2008 Freestyle Matthew Senior Josh Woodbridge Guy Giles Stuart Harrop
Backstroke Matthew Senior Harry James Josh Harrop Stuart Harrop
Breaststroke Oscar Perry Harry James Josh Harrop Adrian Peplar
Butterfly Matthew Senior Josh Woodbridge Josh Harrop Adrian Peplar
2007 Freestyle Colby Leon Josh Harrop Guy Giles Jack Tokelove
Backstroke Todd Giles Josh Harrop Guy Giles Danny Rivers
Breaststroke Kristian Soderstrom Josh Harrop Guy Giles Adrian Peplar
Butterfly Josh Harrop Guy Giles Jack Tokelove

Boys 100m club championships

Year 7 and under 8/9 yr 10/11 yr 12/13 yr 14/15 yr Open
2016 Edgar Stepliuk Sunni Johnson Geo Ratouly James Bunyard Aaron James
2015 Edgar Stepliuk Sunni Johnson James Bunyard James Camden Okan Onay
2014 Ben Yardley Jonathan Pannett-Smith Owen McDonagh James Bunyard Sean McMillan Okan Onay
2013 Sunni Johnson/ Ben Wright Owen McDonagh James Camden Sean McMillan
2012 Sunni Johnson Owen McDonagh Daniel Jenkins Ewan Springett Ben Barnard
2011 Jonathan Pannett-Smith James Bunyard Daniel Stokell Okan Onay Matthew Senior Harry James
2010 Daniel Jenkins Daniel Stokell/Jake Kay Elliott Rennie Harry James
2009 Daniel Jenkins/Jake Kay Oscar Perry Kristian Soderstrom Harry James
2008 Charlie Harrison KristianSoderstrom/Matthew Senior Harry James Guy Giles
2007 Oscar Perry Sam Tokelove Guy Giles Adrian Pepler Danny Rivers

Boys 200m club championships

Year under 8 under 10 11/12 yr 13/14 yr 15/16 yr 17/18 YR
2016 Casper Cumberland Edgar Stepliuk Sunni Johnson and Dylan Godfrey James Bunyard James Camden Okan Onay
2015 Edgar Stepliuk Joshua Cumberland Geo Ratouly Edward Beamont-Dickety Aaron James
2014 Ben Yardley Sunni Johnson Edward Beamont-Dickety James Camden Sean McMillan
2013 Josh Barnes/ Geo Ratouly Edward Beamont-Dickety Daniel Stokell Okan Onay
2012 Owen McDonagh Ewan Springett Okan Onay
2011 Owen McDonagh Daniel Jenkins Jake Kay Matthew Senior Harry James
2010 Edward B-Dickety Daniel Jenkins Okan Onay Matthew Senior Harry James
2009 Daniel Jenkins Jake Kay Matthew Senior Harry James
2008 Krisian Soderstrom Josh Harrop Guy Giles Stuart Harrop

Boys long distance club championships

Year Event Under 11 12/13 yr 14/15 yr Open
2015 400 Freestyle Sunni Johnson Edward Beamont-Dickety James Bunyard
400 I.M. Sunni Johnson Edward Beamont-Dickety James Bunyard
1500m Freestyle Edward Beamont-Dickety James Bunyard
2014 400 Freestyle Geo Ratouly Edward Beamont-Dickety James Camden Okan Onay
400 I.M. Sunni Johnson Edward Beamont-Dickety - Okan Onay
1500m Freestyle - Edward Beamont-Dickety - Okan Onay
2013 400 Freestyle Edward Beamont-Dickety Daniel Stokell Okan Onay
400 I.M Edward Beamont-Dickety Okan Onay
1500 Freestyle James Bunyard
2012 400 Freestyle Daniel Jenkins Ewan Springett Okan Onay
400 I.M. Edward Beamont-Dickety Jake Kay
1500 Freestyle Ewan Springett
2011 400 Freestyle Ewan Springett Okan Onay
400 I.M. Daniel Jenkins Daniel Stokell Harry James
1500 Freestyle Okan Onay
2010 400 Freestyle Daniel Jenkins Matthew Senior Harry James
400 I.M. Jake Kay Matthew Senior Harry James
800 Freestyle
2007 400 Freestyle Matthew Senior Guy Giles Stuart Harrop Robert Bowles
400 I.M. Guy Giles Stuart Harrop
800 Freestyle Guy Giles Stuart Harrop Robert Bowles
 
Partners
Easy+Fund+Rasing
Reeds