Background-image
Calendar
Date Event Venue More Information

8th September

Team Bath AS L3

Horfield

All Squads

22nd & 29th September 

Bristol North L3

Hutton Moor

All Qualifiers

TBC

Soundwell presentation evening

TBC

N/A

13th October

National Arena League R1

TBC

Selected Swimmers

19th-21st October

TYR Super Series Millfield  L2 

Millfield

All Squads

27th-3rd November

Junior Swim Camp

Spain

N/A

27th-3rd November

Senior Swim Camp

Spain

N/A

10th November

National arena league R2

TBC

Selected Swimmers

16-18th November

Team Bath AS L2

Hengrove

All Squads

30th-1st December

Soundwell L3 county qualifier

Gloucester

All Squads

8th December

National arena league final

TBC

Selected Swimmers

9th December 

County Distance Meet

Gloucester

All Qualifiers

5th-8th December

ASA National winter meet

Sheffield

All Qualifiers

15-16th December

Yeovil L3 open meet

Millfield

All Qualifiers

15th-16h December

COB L2 Christmas cracker

Hengrove

All Qualifiers

12th January

Val Ross Memorial Gala

Horfield

Selected Swimmers

5th January

Mini Series R1

Horfield

Selected Swimmers

19th-20th January

County Champs

Hengrove

All Qualifiers

26th-27th January

County Champs

Gloucester

All Qualifiers

2nd February

Penguins Development Gala

Easton 

Selected Swimmers

9th-10th February

County Champs

Gloucester

All Qualifiers

15-17th February

Team Bath L1 Grand Prix

Hengrove

All Qualifiers

23-24th February

County Champs & Relays

Gloucester

All Qualifiers

2nd March

Mini Series R2

Horfield

Selected Swimmers

23rd March 

Penguins Dave Bryant Junior Gala

Easton

Selected Swimmers 

22/24th March 

Millfield Super Series L1

Millfield

All Qualifiers

6/7th April

Soundwell Open Meet L3

Gloucester

All Qualifiers

5/7th April

COB L1 International meet

Hengrove

Selected swimmers

16/21st April

British Champs

Tollcross

All Qualifiers

12/14th April

Exeter L1-3 Meet

Millfield

All Qualifiers

4/6th May

ASA SW Youth/Senior

Plymouth

All Qualifiers

11/12th May

ASA SW Age Group

Hengrove

All Qualifiers

18th May

Mini Series R3

Hutton Moor

Selected Swimmers

18/19th May

ASA SW Age Group

Millfield

All Qualifiers

25th May

Penguins Development Gala

Easton

Selected Swimmers

26/28th May

Plymouth L1 Last Chance

Plymouth

All Qualifiers

2/3rd June

Severnside Tritons L3

WSM

All Qualifiers

15th June

Mini Series R4

Horfield

Selected Swimmers

29/30th June 

Team Bath L1 Pre-National Meet

Hengrove

National Qualifiers

8th July

ASA Fast Five

Gloucester

All Qualifiers

13/14th  July

COB L3 Summer Festival

Hengrove

All Qualifiers

23/28th July

British Summer Champs

Tollcross

All Qualifiers

31/4 August

Swim England Summer Champs

Sheffield

All Qualifiers

 

 

* Our professional Head Coach asks parents to please attend competitions listed on the clubs calendar. It is not of any benefit to the swimmer or club to enter meets that have not been targeted in line with a swimmers training schedule. If in doubt please contact him.