Impressive Results from Age Group Swimmers at 2019 SW Summer Regional Championships

Communications TeamBath AS

Team Bath AS swimmers aged 11-14 competed over three May weekends in Bristol, Millfield and Plymouth in the 2019 Swim England South West Age Group Regional Championships. The nineteen Age-Group swimmers produced an impressive set of results with 83% of heat swims resulting in personal best times and the team winning a total of 40 finals places. Seventy percent of our finalises then went on to produce a further time improvement in their second swim, with 14 podium places across the Championships for the Age Group Swimmers.

Championship Gold Medal performances came from Max Adams (200 Fly), Olly Watts (800 Free), Rue Fowler (200 IM) and Lucy Stevens (200Fly); with Max Adams winning three further Silver Medals (200 Free, 100 Free, 50 Free). Our Bronze medal winners were Oliver Saunders (200 IM), Molly Watts (200 Back), Olly Watts (50 Breast), Rue Fowler (200 Back, 200 Free) and Max Adams (100 Fly).

The complete list Team Bath AS Age Group Finals were:

Max Adams 200 Free (2nd), 50 Back (6th), 200 Fly (1st), 100 Fly (3rd), 100 Free (2nd), 50 Free (2nd)

Tommy Criddle 800 Free (10th)

Rue Fowler 200 IM (1st), 400 Free (7th), 100 Free (3rd), 50 Breast (9th), 100 Back (4th), 200 Free (3rd), 200 Back (3rd)

Camille Gillett 100 Free (7th), 50 Back (7th)

Charlotte Lang 200 IM (6th), 100 Free (6th), 50 Free (7th), 100 Fly (8th)

Margot Lewy-Pierre 400 Free (10th)

Jo Martindale 50 Back (10th), 1500 Free (4th), 400 Free (7th)

Lucy Matthews 100 Breast (8th)

Molly Morris 1500 Free (4th)

Oliver Saunders 200 IM (3rd), 400 IM (4th), 800 Free (8th), 50 Fly (8th), 200 Fly (8th)

Lucy Stevens 100 Breast (8th), 200 Fly (1st), 100 Back (8th), 50 Fly (5th), 50 Back (7th),100 Fly (6th)

Molly Watts 200 Back (3rd), 200 IM (7th), 100 Back (4th), 50 Back (4th), 100 Fly (7th)

Olly Watts 800 Free (1st), 200 Free (4th), 50 Fly (5th), 50 Breast (3rd), 200 Fly (4th),100 Breast (5th), 100 Free (5th), 50 Free (4th)

Elliot Wood 200 Fly (6th)

Our 2019 Regional Age Group Qualifiers were:

Max Adams, Amelie Bartlett, Isabelle Chappell, Tommy Criddle, Rue Fowler, Camille Gillett, Alex Hearn, Charlotte Lang, Margot Lewy-Pierre, James Linegar, Jo Martindale, Lucy Matthews, Molly Morris, Oliver Saunders, Lucy Stevens, Kate Stobart, Molly Watts, Olly Watts, Elliot Wood

More photos: