Welcome to our website

Past Club Olympians                                    

Men

Ladies

Romund GABRIELSEN

1936

 Margaret Restrick 
 (nee WELLINGTON)

1948

Ronald STEDMAN

1948

 Judy Wilson
 (nee GEGAN) 

1964

Christopher WALKDEN

1956/60

 Linda Lillo 
 (nee LUDGROVE)

1964

David DUNNE

1976

 Diana Mantoura 
 (nee HARRIS) 

1968/72

Duncan GOODHEW

1976/80

 Susan Donovan
(nee RICHARDSON)

1972/76

Paul MARSHALL

1980

 Helen Hall
 (nee BURNHAM) 

1976

Peter EVANS (Australia) 

1980/84

 Susan BARNARD 

1976

Iain CAMPBELL 

1984

 Margaret Hohmann 
 (nee KELLY)

1976/80/88

Michael FIBBENS

1988

 Zara LONG

1984/88

 

 

Ellen GANDY 

 

2008/12

 

Beckenham Swimming Club Internationals 

Men

Ladies

Romund GABRIELSEN        

O

Margaret Restrick 
(nee WELLINGTON)

O

Ronald STEDMAN

O

Margaret BROOKE
(nee TOMS) 

 

John FOLDER 

(OT)

Judy Wilson
(nee GEGAN)

O/C/WR

Christopher WALKDEN

O/WR

Linda Lillo 
(nee LUDGROVE)

O/C/WR

Andrew F. WILSON 

C

Diana Mantoura 
(nee HARRIS) 

O/C/WR
A. Wilson Mills  (C)

Jill BARNES

 

Neil DEXTER 

(O)/C

Gillian TREERS 

C

Ian HICKS 

 

Susan Donovan
(nee RICHARDSON)

O/C

David DUNNE

O/C/W

Helen Hall
(nee BURNHAM) 

O/C/W

Peter EVANS 

(OA)/C

Judith Sabine
(nee LOWE) 

 

Nigel CLARK 

 

Susan BARNARD

O

Richard IREDALE 

C

Christina LAM 

C

Colin DALE 

 

Rosanna LAM 

C

Christopher AYLING 

WP

Moira BROWN 

O

Jeremy BIRMINGHAM 

WP Sally COOKSLEY   
Graeme GIBSON   

Margaret Hohmann 
(nee KELLY)

O/C

Duncan GOODHEW, MBE 

O/C

Amanda Morgan
(nee JAMES)

(O)/C

Paul SPARKES 

(O) Kate ARCHER  C

John MILLS 

(O)/(C) Anne DENNY (nee HEFFORD)   
Andrew WOOD    Juliet ARCHER   
Criag MORGAN    Nicola CAMPBELL
(nee FIBBENS) 
(O)/C
Spencer PRATT    Zara LONG O/C
Philip OSBORN  C Nina HERBERT  C
Paul MORRIS    Sarah GARRETT   
Paul MARSHALL  O Angela PENDRICH   
Graeme SADLER    Lucy WILLIAMS (nee HILDER)  WP
Frank AUGUST    Nicola Herbert (nee HARWOOD)  WP
Iain CAMPBELL O/C Sheila HOLLINGSWORTH   

Stephen WILLIS 

C

Ellen GANDY

O/C

Steve GWYNNE 

 

   
David STACEY  (O)/C    
Micheal FIBBENS  O/(C)    
Murray BUSWELL  C    
       

 

 

KEY

WP - Water Polo 

O - Olympian whilst with BSC/BLSC        

(O) - Olympian before/after BSC 

OA - Australian Olympian 

(OT) - Czech Olympian before BSC        

C - Commonwealth Games 

(C) - Commonwealth Games
before/after BSC 

S - Scotland 

W - Wales 

WR - World Record 

 

GB Youth/Junior Team Members

David MANNING 

 

Beth TANTON

 

Nicholas CHAPMAN 

 

Susan FIELD

 

Kim A. LONGLAND 

 

Jane HARRISON

 

Phillip P. MANNING

 

Frances COULL

 

Mark SHELDON

 

Frances BURNHAM

 

Michael CLARK

 

Maria SPRING

 

Douglas GOLDER

 

Maureen CAMERON

 

Simon DRISCOLL

 

Donna DAWES

 

Neil GREYNER

 

Louise MAIDENS

 

Russell STAPLETON

 

Jackie ELLIOTT

 

Douglas GATLAND 

 

Lisa GRAHAM

 

Alasdair GREEN

 

Elizabeth BURNS

 

Peter CHICK

 

Lynda WYATT 

 

Philip MARTIN

 

Karen BRAZIER 

 

Jamie WALKER

 

Jane NORTH 

 

Terry WEXLER

 

Karen AXFORD 

 

Lawrence DAVIDSON

  Ellen GANDY  
    Liesje Van der Velde