Hall of Fame

 

Head Coaches

September 2012 - Present

Kevin Brooks

2007 - July 2012

Mick Wakely

1993 - 2006

Bob Pay

1985 - Unknown

Bill Johnston

 

 

International Swimmers

Swimmers listed in order of first selection, not subsequent selections.

With the most recent selections at the top of the table, or within each swimmers achievement box.

Swimmers listed will include selections at International events like the Olympic Games, Paralympic Games, World Championships, European Champiosnhips, Commonwealth Games, World Juniors, European Juniors, Youth Commonwealth Games, EYOF or the International Swimming League

 

Adam Barrett

 

Energy Standard - ISL (International Swim League) Team, Naples September 2021
Alex Cooper

 

Great Britain Team - LEN Open Water Cup, Piombino, Italy October 2021

Great Britain European Junior Open Water Team - Paris, France, July 2021
 

Lucy Fox

 

Great Britain Team - LEN Open Water Cup, Piombino, Italy October 2021

Great Britain European Junior Open Water Team - Paris, France, July 2021

Joshua Weston

 

Great Britain Team - LEN Open Water Cup, Piombino, Italy October 2021

Great Britain European Junior Open Water Team - Paris, France, July 2021

 

 

Tyler Ioannou

 

Great Britain 2020 World Para-Swimming Open European Championships Team, Funchal, Maderia, May 2020

 

Katie Crowhurst

 

Great Britain 2020 World Para-Swimming Open European Championships Team, Funchal, Maderia, May 2020

 

Ella Dyson

 

Great Britain Team - LEN Open Water Cup, Piombino, Italy October 2021

Great Britain European Junior Team (Pool) - Rome, Itay, July 2021

Great Britain European Junior Open Water Team - Paris, France, July 2021

Great Britain European Junior Open Water Team - Racice, Czech Republic, August 2019

Silver Medal - Girls 14/15 years 5KM

James McFadzen

Full Time at Loughbrough Uni & WDSC Away Member Sept 2017 to Present

Great Britian European Championship Team - Budapest, Hungary May 2021

Full time at WDSC March 2015 to August 2017

Great Britain European Junior Swimming Team - Netanya, Israel,June 2017

Bronze Medal 200 IM & Bronze Medal 4x100 Mixed Medly Relay

England Commonwealth Youth Team - Bahamas, July 2017

Silver Medal 200 Back & Bronze Medal 200 IM

James Eddy

 

Great Britain European Junior Swimming Team - Netanya, Israel, June 2017

Reached the final in the 4x100 Freestyle Relay Team

 

Millie Sansome

Great Britain European Junior Open Water Team - Racice, Czech Republic, August 2019

Great Britain Team - LEN Cup, Barcelona, Spain, June 2019

Great Britain Team - LEN Cup, Eilat, Israel, March 2019

World School Games - Morocco 2018

Bronze Medal in the 200 Freestyle

Great Britain European Junior Open Water Team - France August 2017

Bronze Medal in the Mixed 4x1250m Relay

Great Britain European Junior Open Water Team - Italy September 2016

Kieran Bird

Full Time at Bath National Centre & WDSC Away Member Sept 2018 to Present

Great Briain Olympic Team - Toyko, Japan July 2021

Great Britain European Championship Team - Budapest, Hungary May 2021

WDSC Away Member 2014 to Present

Great Britain European Junior Swimming Team - Netanya, Israel, June 2017

Morgyn Peters

Full Time at Millfield School & WDSC Away Member Sept 2010 to 2013

Paralympics 2012 London

Simon Burnett

European Juniors

Commonwealth 2002 Manchester - Medallist

World 2003 Barcelona, SPA

European SC 2003 Dublin, IRE

Olympics 2004 Athens, GRE. FINAL 200 Free

Europeans 2006, Budapest, HUN

Commonwealth 2006 Melbourne, AUS. GOLD 100 Free

Worlds 2007 Melbourne, AUS

Alex Vine

Great Britain European Junior Swimming Team (Pool) - Glasgow 2003

World School Games 2002 

Lucy Findlay

European Juniors 1991 Europeans 1993 Sheffield NCAAsp

Julie Ricketts

European Juniors 1991 NCAAs

Richard Townsend

European Zonal 1999 Belgium

Max Belcourt

Breaststroke - Junior Europeans

Benjamin Rees

European Junior Swimmer - TBC

 

 

International & National Programme Selections of WDSC Coaches

Recognition of the WDSC Coaches selections, whilst working at the Club.

Kevin Brooks

(WDSC Head Coach)

Coach - Great Britain Team - LEN Open Water Cup, Piombino, Italy, October 2021

Coach - Great Britain European Junior Open Water Team, Paris, France 2021

Head Coach - Swim England Performance Squad 2020 to 2021 Season

Head Coach - Great Britain European Junior Team, Finland 2018

Coach - Great Britian European Junior Team, Netanya, Israel 2017

Coach - Great Britain Team - Arena Pro Series, Austin, Texas USA 2017

Selected onto the Swim England Coach 2024 Programme 2017 to 2018 season

Coach - Swim England Phase 3 Open Water Camp, Majorca 2017

Josh Atkins

(WDSC Lead Performance Coach)

Head Coach - Swim England Phase 3 Open Water Camp, Majorca 2020 (postponed)

Coach - Swim England Phase 3 Open Water Camp, Majorca 2018

Gemma Hathaway

(WDSC Athletic Development & Physical Prep Coach)

S&C Coach - Swim England Phase 3 Competition, Nice, France 2020 

Mick Wakley

Unknown

Bob Pay

Unknown

Bill Johnston

Unknown

 

 

British Records

Below are British Records ratified for Open, Age and Para
 

Tyler Ioannou

BRITISH RECORD - Long Course PARA S14 Catorgry 100 Butterfly

Katie Crowhurst

BRITISH RECORD - Long Course PARA S13 Catorgry 400 IM

BRITISH RECORD - Short Course PARA S13 Catorgry 200 Fly

James Eddy

BRITISH RECORD - Long Course 16 Years Age Group 2016 - 50m Backstroke - 26.53

Robert Iddiols

BRITISH RECORD - 50m Free Long Course 16 Years Age Group 2005  23.75

Simon Burnett

British Record 200 Free (Open)

British Record 100 Free (Open) 48.20 

British Record 50 Free (Open)

 

 

Home Nation & Regional International Team Selections

Below are the swimmers, coaches and team managers that have been selected for England, Scotland, Wales
or Swim England South East for compeitions or camps at an International Level.
 

2019 to 2020 Season

LEN Swimming Cup Luxemburg 2020

England - Cameron Brooker, Coach Kevin Brooks (Head Coach of the England Team) & James McFadzen (Loughbrough Uni)

Wales - Joshua Williams

South East - Jemima Hall, James Baxter, Sammy Tucker, Joshua Weston, Olivia Tatton, Ella Dyson, Jamie Owen, Caitlin Mackay & Louise Sansome (Assistant Team Manager)

LEN Swimming Cup, Nice, France 2020

England - Jemima Hall & Coach Gemma Hathaway (Team Strength & Conditioning Coach)

2018 to 2019 Season

LEN Swimming Cup Nice, France 2019

England - Jemima Hall, Ceara Barber & Coach Josh Atkins (Group Coach)

LEN Swimming Cup Luxemburg 2019

Wales - Joshua Williams

Flanders Speedo Cup, Antwerp 2019

South East - James Baxter, Jemima Hall, Cameron Brooker, Caitlin Mackay, Jamie O'Conner, Jamie Owen , Ben Prosser, Millie Sansome, Joshua Williams & Louise Sansome (Assistant Team Manager)

2017 to 2018 Season

World School Summer Games 2018

England - Millie Sansome

Majorca BestFest Open Water Festival 2018

England - Millie Sansome, Adel Zakrzewski & Coach Josh Atkins (Assistant Coach)

Flanders Speedo Cup, Antwerp 2018

South East - Ellie Cowan, Charlie Messenger, James Baxter, Caitlin Mackay, Millie Sansome, Ceara Barber & Coach Kevin Brooks (Head Coach of the Team)

2016 to 2017 Season

FFN Golden Tour, Marseille, France  2017

England - James McFadzen, Millie Sansome & Kieran Bird (Holiday swimmer)

Majorca Best Fest Open Water Festival 2017

England - Millie Sansome & Coach Kevin Brooks (Assistant Coach)

FFN Golden Tour, Nice, France 2017

South East - James Baxter, James Eddy, James McFadzen, Millie Sansome, Caitlin Mackay & Coach Kevin Brooks

2015 to 2016 Season

Geneva International Meet 2016

South East - James McFadzen & Nicole Ryan