Surrey Age Group Summer Meet 2021

Woking SC Webmaster

Without the usual set up from the normal Surrey County Championships usually held in February and March a new concept based around COVID-19 restriction was put in it place. The Surrey Summer Meet featured the Top 8 Swimmers in each age group were invited to attend the finals meet which took place on Saturday 10th and Sunday 11th July 2021.  Swimmers qualified by performing at Level X meets held in individual club galas.

Woking had a high contingency of swimmers taking part which is comparable with other clubs of the similar size.  It was great to see many new faces qualifying for the competition with many of them performing at their first major competition. This was a great reward for swimmers after putting in some solid training after the Lockdown period.

Woking performed well finishing 4th overall and winning 7 Golds, 9 Silvers, 17 Bronze medals throughout.

Head Coach, Mark Staiger commented “It was great to see swimmers back competing again, and good to see the swimmers managing themselves with many doing back to back swims over the weekend. Swimmers tried their best over the weekend and his has given the swimmers good preparation for those that will be competing at the upcoming Regional Festival.”

Well done to all swimmers that took part.  Annabel Bailey, Dan Baldwin, Alex Cox, Abi Elford, Tegan Gale, Michael Gar, Ryan Grealou, Akane Hincapie, Richard Hope, Violette Hornzee, Ben Howelll, Sophie King, Verity Larwood, Maddi Livingstone, Tilly Lockyer, Ellie Macleod, Debbie Marango, Denis Mataj, Thomas Melville, Evie Owen, Ben Platt, Galahad Reeve, Izzy Rose, Alex Smith, Mana Tanaka, Josh Thompson, Valerio Thompson, Ellie Trojanovich, Ryan Turner, Fredrick van der Leest, Sadie Warmington, Lucy Wheeler, Issac Whiddett, Jozelle e Silva.

Woking would like to extend their thanks and gratitude to all the Surrey Officials and volunteers for their hard work in organising a Covid-19 safe and smoothly run competition.

 

Medal Winners

 

GOLD

Alex Smith – Boys 17 years & Over 50m Freestyle

Sophie King – Girls 15 years 50m Breaststroke

Tegan Gale – Girls 13 years 100m Individual Medley

Sophie King – Girls 15 years 100m Individual Medley

Thomas Melville – Boys 12 years 100m Individual Medley

Sophie King – Girls 15 years 100m Breaststroke

Sophie King – Girls 15 years 50m Butterfly

 

SILVER

Thomas Melville – Boys 12 years 200m Backstroke

Valerio Thompson – Boys 14 years 200m Backstroke

Sophie King – Girls 15 years 200m Breaststroke

Sophie King – Girls 15 years 200m Individual Medley

Thomas Melville – Boys 12 years 50m Backstroke

Evie Owen – Girls 10-11 years 200m Butterfly

Izzy Rose – Girls 12 years 200m Butterfly

Thomas Melville – Boys 12 years 100m Butterfly

Akane Hincapie – Girls 14 years 100m Individual Medley

Sadie Warmington – Girls 14 years 100m Individual Medley

 

BRONZE

Sophie King – Girls 15 years 100m Butterfly

Akane Hincapie – Girls 14 years 200m Backstroke

Galahad Reeve – Boys 12 years 200m Breaststroke

Tegan Gale – Girls 13 years 50m Freestyle

Ryan Turner – Boys 10-11 years 200m Individual Medley

Thomas Melville – Boys 12 years 200m Individual Medley

Fredrick van der Leest – Boys 15 years 400m Freestyle

Sophie King – Girls 15 years 100m Freestyle

Ellie Macleod – Girls 10-11 years 200m Butterfly

Akane Hincapie – Girls 14 years 100m Backstroke

Ryan Grealou – Boys 13 years 100m Individual Medley

Thomas Melville – Boys 12 years 200m Freestyle

Lucy Wheeler – Girls 10-11 years 100m Breaststroke

Ben Howell – Boys 16 years 50m Butterfly

Thomas Melville – Boys 12 years 400m Individual Medley