Woking Narrowly Miss Out on Winning the H&SC Junior Cup

WSC Webmaster
04-Nov-2018

On Saturday 3rd November, Woking travelled south for the annual H&SC Junior Cup in Waterlooville, accompanied by our Vice Captain Issy Jakubait.

This year Woking were swimming against Havant and Waterlooville, Alton, Haslemere, Romsey & Totton, Winchester and Wey Valley.

For those that don't know about the Junior Cup, it's for our under 11 to 14 age groups with individual events and relays, culminating with an exciting and loud Squadron Relay that involves all the age groups.

Leading right from the start with back to back breaststroke wins from Niamh Uttley and Charlie Wale, we managed to hold on to our lead until an unfortunate DQ in event 17 (of 51) and never quite managed to claw the lead back although it was very close throughout the evening. All of our swimmers performed well but, after a changeover mishap and another DQ, we couldn't quite catch Haslemere.

Coach Louise awarded swimmers of the night to Emily Sanderson and Seb Zabarte. Well deserved to both of you and great swimming!

The final scores on the night were as follows:

Place Team Points
1st Haslemere 258
2nd Woking 254
3rd Havant & Waterlooville 246
4th Alton 203
5th Wey Valley 164
6th Romsey & Totton 143
7th Winchester 123

Galas are always very much a team effort and it was great to see all of our swimmers contributing to the fantastic result, with smiles on their faces, both individually and as part of the relays.

There were a lot of new PBs across the team and well done to all those below who achieved 1st place (an amazing 35% of all events!):

Girls u11 50m free Tegan Gale
Girls u11 25m fly Ada Hanif
Girls u11 medley relay Isla Hanif, Evie Mackay, Ada Hanif, Tegan Gale
Girls u12 50m back Emily Sanderson
Girls u12 50m breast Ellie Trojanovich
Girls u12 50m fly Alyshea Lee
Girls u12 free relay Annabelle Simon, Ellie Trojanovich, Emily Sanderson, Alyshea Lee
Girls u12 medley relay Emily Sanderson, Annabelle Simon, Alyshea Lee, Ellie Trojanovich
Girls u13 free relay Savannah Sieg, Jessica Maxwell, Gemma Allen, Bella Gar
Girls u14 100m free Emma Gandy
Girls u14 100m breast Niamh Uttley
Girls u14 100m fly Imogen Tait
Girls u14 free relay Niamh Uttley, Bella Gar, Imogen Tait, Emma Gandy
Boys u13 50m free Daniel Baldwin
Boys u13 50m back Nathaniel Reeve
Boys u13 medley relay Nathaniel Reeve, Sam Alford, Giuliano Squiteri, Daniel Baldwin
Boys u14 100m breast Charlie Wale
Boys u14 100m fly Charlie Wale

A final thank you goes to our Coaches, Louise and Olive, our Vice Captain Issy Jakubait for her help and enthusiasm, our Officials (Paul Sceats, Nick Gandy, Adrian Trundle and Steve Tait), Ruth Whiddett and Erin Trojanovich (our parent helpers), and all of the loyal support that was provided by our travelling parents.